טוב שאתם פה ולא שם

כמה אפשר לאכול עוף ודגים? הלכתי לסופר לקנות שרימפס.
בסופר השכונתי שלנו, מרקט אוף צ'וייס, קבוצה חביבה מאוד של קצבים בכל מיני גדלים וצורות. כל אחד מהם – מרגלית, באמת נחמדים.
– "מאיפה השרימפס?" שאלתי בחשדנות. "מהגולף (מפרץ מקסיקו)" – ענה לי הקצב ואישש את חששותיי. הוא קלט את מיד את העננה על פני והוסיף, "אבל הם הגיעו אלינו הרבה מלפני הענין עם הזיהום של הנפט, הם מגיעים קפואים בחבילות ואלו בטח כבר חצי שנה בפריזר".
דיסקסנו קצת את נושא דליפת הנפט במפרץ. היה לו מבטא דרומי ובכל משפט הוא כיבד אותי ב"מם" (Ma'am – גברת). "אף אחד לא יכול לדוג שם עכשיו שרימפסים האזור מזוהם לגמרי, מם".
"רוב השרימפסים מגיעים מהגולף"? שאלתי. "בהחלט מם, רוב אספקת השרימפסים בארצות הברית מגיעה משם ועכשיו מי יודע כמה שנים עד שיהיו שם שוב שרימפסים. באלסקה לקח 25 שנה עד שהדגים הופיעו מחדש".
"אז מה יהיה?" שאלתי, "בינתיים, יש עוד מאגרים קפואים בכל מיני מחסנים אבל כשאלו ייגמרו, אני לא יודע, מם".
יחד ביכינו את האסון וכל הכרוך בהשלכותיו. כשמיצינו הוא מסר לי את השרימפס ונפרדנו… "תודה רבה", על לא דבר ושיהיה לך יום מצוין, מם".
עברתי בבית להשאיר את השרימפסים, אוצר זמני, במקרר והמשכתי לספריה העירונית להחזיר את ערימת הספרים שפג תוקף השאלתם. בדרך חשבתי על דליפת הנפט הזו והרגשתי כמובן סוג של אשמה ואירוניה עצמית (קומבינציה שכיחה) על כך שמה שמחבר אותי לאסון האקולוגי הנורא הזה הוא השרימפסים בסופר. בפעם המי יודע כמה שיננתי כמה הייתי מעדיפה להיות צמחונית. לא ריאלי מם, יומיים בלי בשר או דגים את בחירפון מוחלט.
טוב, בלי קשר אלי, זה ללא ספק גורל יותר נורא בשבילם לטבוע בנפט שמכחיד גם אותם וגם את כל סביבת המחיה שלהם להרבה מאוד זמן, ריככתי את החשבון עם עצמי, שלא לדבר על כל ההשלכות הסביבתיות והאקולוגיות, הידקתי. ניסיתי לדמיין את כמות הנפט ולא הצלחתי.

בכניסה לספריה פסלו הדרמטי של מייסד העיר. בחיי שהוא דומה שתי טיפות מיים לקצב מהסופר.

Eugene F. Skinner   1809 – 1864

מייסד העיר

אחרי שהחזרתי את הספרים גלשתי לגן הצמוד לאגף הילדים, להתרגעות מהנושא האקולוגי שהמשיך להטריד. הגן עוצב על ידי זוג האומנים לילי אן ומרווין רוזנברג (Lilli Ann and Marvin Rosenberg) פסלים וקרמיקאים מהעיר ג'קסונווויל, כמה שעות דרומה מכאן. פנינה.

פרט מתוך "המרבד" שעל הפיל

מסביב לרחבה כמה אוביקטים מאבן מקושטים בעבודת מוזיאקה נפלאה ובטקסטים ספרותיים: כורסא עם שני שולחנות תה, צפרדע, שני מושבים בצורת טיפה (או עלה) ושלישיית ספסלי דגים.

פרט מהכורסא

שלישיית ספסלי הדגים –
טוב שאתם פה ולא בגולף של מקסיקו

הגן היה ריק, רוב הילדים בבית ספר או בגן וגם בוקר ועדיין קצת קר. זה היה נעים להיות שם בשקט ולשמוע את הלחישות בין האבנים הצבעוניות וכל הטקסטים המשולבים בינהם. ישבתי והקשבתי. זה היה צלול כמו תמיד: למרות היותו גן ספריה, קטן וצנוע באורינטציה ילדית, אי שם בעיר לא מרכזית – יש בו דיוק של יצירה ענקית, גאונית. כמו תמיד כשחווים אומנות במיטבה – יש בזה משהו מנחם, התיזכורת הזו שאנחנו, בני האדם, יכולים גם לעשות משהו טוב.

8 מחשבות על “טוב שאתם פה ולא שם

  • יותר סביר מדרום מזרח אסיה. במיוחד מהים בין הודו מלאזיה תילאנד וםפאקיסטן. ותאמיני או לא אז זה נושא טעון ביחסי מסחר בין לאומים והיחסים בין העולם השלישי לבין העולם הראשון ושמירה על הסביבה.
   זה  מקרה מעניין שמדגים את הבעייתיות של שמירה על איכות הסביבה וחוקי סחר בין לאומים וההבדלים בין העולם השלישי והראשון. המקרה מוכר במשפט הסחר הבין לאומי כתקדים  "צבי הים  והשירמפסים". תשאלי מה קשורים צבי הים לשרימפסים אצלך במקרר? או יופי ששאלת…
   צבי ים הם חיות נכחדות ונפגעות ויש לשמור עליהן. דיגי השרימפסים משתמשים ברשתות גדולות שצבים נתפסים בהן ועל כן במסגרת השמירה על קיומם חוקקו בארה"ב חוקים שאוסרים על דיגים לדוג שירצונים ללא ציוד יקר ומיוחד ששומר שצבים לא ילכדו ברשתות.  “turtle excluder devices” (TEDs)  כמו כן נאסר יבוא של שרימפסים מארצות שלא אוכפות חוקים דומים.
   הודו מאלזיה פאקיסטן ותילאנד הגישו תלונה לגוף השיפוטי של WTO כנגד ארה"ב בטענה (הנכונה) כי דיגים שלהם הם עניים ואין להם כסף לציוד כזה ועל כן נמנעת מהם גישה חופשית לשוק האמריקאי .
   WTO קבע בקביעה תקדימית ומפורסמת   כי אמנם  לארצות מותר לחוקק חוקים כאלה ששומרים על קיום זנים נכחדים ועצם העובדה שהדיגים בארץ אחת יותר עניים מהדיגים בארץ אחרת לא מאפשרת להם להתעלם משמירה על הסביבה, אולם אסר ספציפית על ארה"ב למנוע יבוא שכזה מדרום מזרח אסיה. כי הוברר  שממשלת ארה"ב סיבסדה את הדיגים במפרץ מקסיקו ובקריבים ועזרה להם לרכוש את הציוד הזה ועל כן מדובר בסובסידיה והפליה אסורה. וזה נחשב לאחד מתקדימי WTO החשובים ביותר בטיפול בנושאים כאלה.  ומראה גם על עולם הערכים של WTO שמעדיף שיקולים של סחר חופשי על שיקולים חברתיים.
   מה שמראה כמה העולם שלנו מורכב ומסובך וכמה אינטרסים שונים וטובים יכולים להתנגש באינטרסים אחרים גם כן טובים וחשובים. הרי אף אחד לא חושד במחבקי העצים שהם רוצים לפגוע בדיגים עניים ממלאזיה. אבל מסתבר שכן והם פוגעים….
   אבל זה מעלה שאלה הרבה יותר חשובה וזה למה שתי גברות מכובדות כמוכן מחזיקות שרצים לא כשרים אצלכן במקרר ועוד בערב שבועות ועוד יותר מעניין מה עשיתן איתם? אני למשל הצלתי חבילה כזאת שנשכחה חודשים רבים במקרר ועשיתי ממנה פאייה גדולה לפני שבועיים.

   אהבתי

   • עדי – תודה על כל האינפורמציה הזו, ממש מענין כל מערכת האינטרסים והחוקים הזו.
    לצידם של השרימפסים הטריים קפואים מהגולף יש פה שרימפסים שמגיעים מבושלים (קנה וכרסם) על המשקל מתיאלנד… אז אולי יש חוק שאחרי שמבשלים אותם כבר לא משנה איך דגו אותם?
    מה אני עושה עם שרימפסים –
    (לא מקולפים ) עם הרבה מלח גס על תבנית גריל בתנור – סוף הדרך
    ברוטב עגבניות שום יין לימון וכוסברה עם פסטה – אחרי סוף הדרך
    וכמוך – וריאציה של פאייה אבל עם תבלינים הודים – הרבה קארי ומסלה – סוף העולם
    ו – אלוהים דרך אגב, 100% בסדר עם כל זה.
    בבלוג שלי באנגלית (http://tamarhammer.blogspot.com/)
    אני מכניסה מדי פעם מתכונים עם תמונות… אני חושבת שזה יהיה קצת כבד על אתר כמו ב"במחשבה שנייה"….

    אהבתי

 1. מהים הצפוני? נשמע מזוכך ומעולה!
  חנה, פתאום צצה במוחי תהיה שאני חייבת לשאול אותך – האם את חושבת שזה שיש לנו בפריזר שרימפס מתפרש כאקט פוליטי?
  כי אם כן אני כנראה כבר ממש הרבה זמן פה….
   
   

  אהבתי

 2. ספסלי הדגים האלו, ובכלל כל המוזאיקה הזאת עם הצבעוניות העשירה. על הגבול של הקיטש. נוגע בו (בקיטש) ובעיקר לא נוגע, וכל כך מקסים.
   
  איזה כייף בלונפארק שאת מביאה לנו כל פעם.
  תודה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s