בעקבות האהבה (זמר זמר לך)

אתמול, קו ישיר מרמתיים. אביבית. נשמעה צרודה.
– "תשמעי רציתי להזהיר אותך לפני שאתם נוחתים כאן כמו תיירים – הוא צולה כהוגן, משהו בסגנון ברביקיו סדום ועמורה. אני חושבת שאלו גחלי יום הדין".
– "הוא? יום הדין?! אחותי, מה קורה?", הצמדתי את האלחוטי, פתחתי עוד חלון לאוורר את הבית ושמתי עלי עוד שכבה – בבוקר די קר פה.
– "אני חושבת שאני פשוט נמסה, נהפכת לשלולית". היא נשמעה חנוקה.

אביבית, איך לא, נולדה בפסח, בול בליל הסדר, אבל האביב זה מה שקבע. את השם. היינו תמיד שרים לה, 'באביב את תשובי חזרה' גם אם לא עמדה לנסוע לשום מקום. עד שקיץ אחד נסעה לחופש לדודה שלה בסן פרנסיסקו וחזרה מהודקת טוטאל לשיר הזה "סן פרנסיסקו" של סקוט מקנזי ,"אם את נוסעת לסן פרנסיסקו אל תשכחי לשים כמה פרחים בשיער" (If you're going to San Francisco be sure to wear some flowers in your hair). כמו מצה לשוקולד היא נדבקה למשפט הזה והחלה תוקעת כמה בשערה באופן קבוע, אגב זימזום בלתי פוסק של השיר, כמו מנטרה.

בחתונה שלה, מתחת לחופה, רותם – שממש תיעב את הקטע הזה שלה עם סן פרנסיסקו – עשה ג'סטה לא אופיינית ונעץ בגולגול סבתא שסידרו לה על הראש כמה מיני-נוריות צהובות. מהר מאוד, אמא שלה וגם הדודה מקליפורניה לא עמדו ביופי הזה ופרצו בבכי.

סקוט מקנזי – "סן פרנסיסקו" – קול פעמונים ושיר שהיה להמנון

"כן פשוט נמאס לו מאיתנו, שם עלינו אבני בזלת לוהטות בקונסטלציה של חומת יריחו" המשיכה בטלפון.
"מאיתנו? חומת יריחו?" , נדהמתי.
"כן אני גם חלק מזה, זאת אומרת – אנחנו – הבהמה, אני והילדים. חמש נפשות שמייצרות מציאות לא אקולוגית בלשון המעטה. טונות של פסולת פלסטיק, מאות מטרים של נייר כסף שכיסו פיירקסים עם אלפי עופות בתנור (מלאים באנטיביוטיקה) שהכנתי לארוחות יום שישי, חיתולים בלתי מתכלים ועוד אינסוף חטאים מצטברים שהסביבה, או אם תרצי – כדור הארץ פשוט לא יכול לשאת יותר".

לא ידעתי מה לעשות, היא נשמעה לגמרי מאודה ועכשיו היא בטח גם לא פותחת את הברז כדי לצנן קצת. ניסיתי בדרך רציונאלית.
"אביבית, תוציאי עכשיו את החמניה מהשיער ותקשיבי לי טוב: איך אומרים הניו אייג'ים באמריקה ויש התנחלות לא קטנה שלהם את יודעת, בסן פרנסיסקו – העיר שחוברה לך יחדיו: הכל לטובה – אם מרכז החיים סובב עכשיו סביב מזג האויר, סימן שמתקיים חיבור עם הטבע וזה דבר טוב. גלגל החיים, עונות השנה, בריאת העולם, אדם לחברו, ככה צריך".

– עכשיו התנפלה עלי, תיאבון של שנים – "את גרה רחוק ואין לך מושג איך זה לחיות פה. את לא יודעת על מה את מדברת, איזה חיבור תגידי לי? מדובר בהתכה!", גערה בי בזעקת צבר שלא נטש את ארצו והדפה בסיפוק את נסיונותי הקלישאיים (יש להודות) לחלץ ממנה הקלה. לא היה קשה להרגיש, החוט נמתח – אין מנוס ונותרה רק האופציה הלאומנית-דתית:
"חליק אביבה" קיצרתי את שמה, "הוא משלנו, הוא בחר בנו, לא יסתובב ככה פתאום וישתין נגד הרוח, אפילו אם חמסין. מעבר לזה תני קרדיט – הוא איפשר לנו להמציא את הנייר כסף אז עכשיו החלטת שזה מביא לו את הסעיף?"

האמריקאים לא מבינים מה זו חברות ישראלית. זה תופס אותך בבטן, זה מטלטל בך בצהריים, זה הולך איתך לישון. סגרתי את השיחה ועננת אובך של קירבה ציקצקה בעורפי. אלו הגעגועים, הכרתי. אחר כך, שלא כהרגלי נחלצתי אל הפרקטי. אל הקניון העירוני. כמה חולצות 100% כותנה בטח לא יזיקו לי שם במולדת, אולי אקנה גם שתיים שלוש לאביבית, תמיד אפשר למצוא כאלו בעיצוב פירחוני.
אני הרי נוסעת, כמו ששרה ורדינה כהן – בעקבות האהבה ומובן מאליו – דברים שרואים משם לא רואים מכאן (וגם ההיפך נכון).

18 מחשבות על “בעקבות האהבה (זמר זמר לך)

 1. אני הייתי שר זמר זמר לח.
  חזרתי עכשיו מבלומפילד המשחק התחיל בתשע בערב ועדיין היה כל כך חם וכל כך לח שזה היה מבלתי ניסבל. אגב אם היא רוצה גם לשמור על הפאסון וגם להשאר נערת פרחים אין לה אלא לזכור את השיר המשך לאותה תקופה
  איף יו ואאנט טו בי א הייפי?
  פןט אפלאור און יור פיפי
   
  ואם היא תבוא ככה לבלומפילד?מובטח לה תהילת עולם.
   
   

  אהבתי

 2. אני כבר משתוקקת להרגיש על מה אתם מדברים, סופרת את השעות.
  ניראה לי עדי, שכדי לצנן את אביבית יהיה יותר נכון ללכת על ההמלצה הקודמת שלך – המוזיאון המשופץ בירושלים עם המיזוג, החיילים של עדי נס, נימרוד ופה ושם איזה כד חרס עתיק.
  לא זכרתי את המשך הפיוט ברוח התקופה ההיא. תודה. רעיון בהחלט סופר רלוונטי – יציקת תוכן חדש ומשוחרר למשהו נוסטלגי – פשוט מתכון מנצח (בעיקר עבור אלו שנולדו באביב).
   
   

  אהבתי

   • אוקיי עדי, אני רואה שאתה משוכנע ונחוש לגבי האקט הפרחוני בבלומפילד – בוא נלך על זה. אז איזה פרח באזור הדרום יביא לה לדעתך הכי הרבה תהילה? ויותר קריטי – איזה קהל בבלומפילד יהיה הכי אוהד?

    אהבתי

   • טוב אם אנחנו כבר כל כך פרקטים אני מתחיל עוד פעם לעלות לי לחץ הדם בהקשר הזה. עצם השאלה שלך מראה את גודל בורתך כי אתמול היה רק קהל אחד בבלומפילד  וברור שהקהל האדום.
    הנה הם באים השדים האדומים הפועל תל אביב הפעול תל אביב הנה הם באים השדים האדומים.
    גיבורי סטאלינגראד אלא מי? המכביסטים הצהובים הבזוים שהם גם חיות אדם ויכולים לשלוח ידים חלילה וחס וחלילה?
    איזה פרח? טוב בהתחשב במשימה אני הייתי מחפש פרח קטנציק ככל האפשר איזה סיגלית עדינה או רקפת מעודנת ולא איזה חמניה גדולה ומסתירה. את יודעת שאת יכולה לספר לאביבית שבאנגליה נהוג ומקובל הטקס הזה כמעט בתחילת כל משחק. אז כיוון שאתמול גיבורי סטאלינגראד עלו לשלב הבא בגביע אירופה לאלופות הרי בעוד שבועים יהה בבלומפילד משחק על השלב המכריע של טו בי אור נוט טו בי והיא בהחלט מוזמנת לשם בלבוש הנדון.
    חוץ מזה שקיץ ואם חם לה היא יכולה להגיע גם בלי הפרח במקרים כאלה רצוי להשאיר גם משהו לדמיון ואני דווקא חושב שפרח וירטואלי במקרה הזה יכול לעשות את העבודה.
    אני מתחייב לך לתהילת עולם. שער שבע הוא המקום המתאים שבו מתרכזים המשוגעים המתורבתים  והיא תזכה ליחס אוהד ותרבותי מאין כמהו אגב שם גם ישנם כמה אושיות תקשורת ידועות שידאגו ליחסי הציבור המתאימים. אז קבענו?
     
    אה יועמדו לדין פושעי אוסשקין וכל העולם הוא גשר צר מאד גשר צר מאד והעיקר לא לפחד לא לפחד הינה הם באים השדים האדומים!

    אהבתי

   • עדי, מודה, הבורות שלי בנושא אכן מרקיעת שחקים ואני שמחה כל כך לקבל תשתית משכילה ומלומדת לקראת מבצע שכזה  – כמו המידע על המיקום האיכותי של שער 7 עם אנשי התרבות והתקשורת – זה בטוח יעבוד חזק על אביבית שבסתר ליבה תמיד רצתה להיות מפורסמת – נערת גלגל, מזל, מגישת חדשות וכדומה.
    באשר לפרחים – פה הבורות שלי מתמתנת בהדרגה – אני חוששת שרקפת בטמפרטורות הללו תצנח כמו סמרטוט ותהרוס את החגיגה וגם סיגלית. מה לגבי אורכידיאה ננסית אך פקוחה לרווחה – נס תרבותי מן הצומח עם טאץ' אליטיסטי (הקהילה העילית תאהב את זה)  – והכי חשוב ובלי התחכמויות – פרח שגם אם מסתיר – מגלה.
    בהחלט קבענו! תהילת עולם – הידד!

    אהבתי

   • מה זאת אומרת המיקום? שער שבע זה בפינה הצפון מזרחית של סאולינגראד האדומה. בדיוק מעל הפינה של הקרן . היתרון של בלומפילד הוא בקרבה הבלתי אמצאית בינות האוהדים והשחקנים והשופטים. מדובר במרחק שמאפשר ממש לגרד להם בראש אם הם צריכים. אנחנו עומדים שם ומשוחחים בנעימות עם השופטים בעיקר על מקום העבודה של האימא  שלהם. אתמול למשל אופ"א בחוסר טאקט משווע ומטעמים אנטישמים שלחה שלושה שופטים אוסטרים!
    הקאסוקר שרק לכמה אופסידים מיותרים (באמת קאסוקר) ושוחחו איתו גם לגבי העבודה של אימא שלו וגם לגבי השורשים הנאצים בעברו. כיוון שמסיבות היסטוריות שלא כאן המקום לפרטן ביצעים ארבע וחמש הסמוכים נהוג לשורר מיזמורי תהילה לאבי נימני (הוא ממכבי..) שהמילה נאצי שוזרה בהם לאורך ולרוחב . אז הקוון הנאצי הקאסוקר  חשב שרק לו אנחנו שרים שמה. שחקני אויב שונאים את הפינה הזאת, אם יצא לך לפגוש אותו? בבקשה תסבירי לו שזה לא אישי.
    שחקן בכיר מאד בקבוצה יריבה נשבע באוזני שזה המקום הכי מפחיד שהוא מכיר.אולם  לאביבית אין מה לפחד, זה המקום! במיוחד שהיא יכולה לעמוד שם על המעקה בדיוק כמו השמן מיציע ארבע שעומד חצי ערום עם התוף הגודל ונותן קצב , אני בטוח שהוא יתן לה קצב אם היא תחליט גם לרקוד. אורכידאה?שיהה החברה לא יתלוננו. בכלל אוהדי הפועל תל אביב הם סתגלנים גדולים ומכונים לקבל אכזבות למכביר.
    אולם אני חייב להזהיר את אבייבת מדבר אחד שהוא בלתי נסלח, וזה הצבע הצהוב ועל כן לא חשוב איזה פרח ? רק שלא יהה צהוב גם לא שום דבר אכססורי צהוב משום צורה שהיא קטן וזעיר גככל שיהה.
    אתמול בן סהר עלה מהמחצית עם נעלים צהובות וזה לא שינה כלום שהוא הבקיע גול קודם? מיד הועף החוצה בהוראת הקהל. צהוב? לא!
    לפני כמה שנים בעונה של לוזון החברה נסעו למשחק בגלאזגאו התוצאה לא חשובה.
    בדרך חזרה בשדה תעופה בבידוק של אלעל נעמדו בתור והסלאקטור אחרי הארזת לבד נתנו לך משהו להעביר תודה רבה הדביק מדבקה צהובה קטנה על מזוודה.לקח שלוש שניות וכל התור התיישב והודיע שלא ירשו להדביק מדבקה צהובה על המוודות שלהם! ברור שידו הארוכה של שימעון מזרחי היתה במעל הטיסה אחרה בשעתיים ואלעל הביאו מדבקות הגונות.
    בקיצור מוטב שתבוא לבושה באוהל האפגני הזה משתבוא ערומה כביום היוולדה אבל אם ציפורן צבועה בצהוב שלא לדבר על גוונים במקומות אחרים.
     
    יועמדו לדין פושעי אוסשקין.

    אהבתי

 3. שימי לב כשאת מגיעה לכאן, שאמנם גרשנו את הכובש הבריטי אבל לאט לאט מסתבר שאימצנו לעצמנו את גינוניו, ואוטוטו אנחנו בריטים מושלמים.

  אולי לא מדברים כל כך אנגלית וגם על נימוס עוד לא שמענו, אבל נושא השיחה העיקרי שלנו הוא בהחלט מזג האויר.
  בו מתחילה כל שיחה וגם מסתיימת

  אהבתי

 4. טוב שאת מעדכנת אותי בזה, כי למרות שניסינו לא השגנו טיסה עם חניית ביניים בלונדון. עכשיו זה ניראה פחות מצער. ואיך – גם לוגמים תה מסין בספלי פורצלן מלכותיים כמו אצלם, בחום הזה?

  אהבתי

 5. (זה לעדי – משום מה לא היה ניתן להגיב מתחת לתגובה האחרונה שלך)
  …אני פשוט בהלם, עדי – מתחילים איתכם בפרחים ותוך שניות נימצאים בלב ליבן של התנגחויות אידיאולוגיות הדור הקשיח – הפרדות צבעים, נאצים, קולי קולות. כבר הצענו לכם את האורכידאה, ועכשיו אתם נכנסים בקטנות?
  בסדר, בלי צהוב.

  אהבתי

 6. תמר המקסימה, אין לך (יש לך!) מושג כמה נפלא להתגעגע לארץ מרחוק…אני נזכרת בערגה בשנותי בפריז וכה מתגעגעת לגעגועי,אז,לארץ…לו יכלתי להמשיך לגור בחו"ל ולהתגעגע משם הייתי עושה זאת עכשיו,מייד,רק עם הבגדים שלגופי! אין כמו געגועים לכור מחצבתנו,מרחוק.
  אנא,ספרי מי מטפל בחתול המתוק שלך,בהיעדרך.אני דואגת לו…תיהני!

  אהבתי

 7. תודה, טליה.
  בהחלט מזדהה – געגועים לארץ מרחוק* הם בהחלט סוג של רגש מאוד עדין איכותי וגם שברירי.
  בקיטי יטפל חבר טוב שלנו שיבוא הנה כל יום לעבוד על המחשב, ללטף, להקשיב וגם לטרוף את שאריות החלבה הנפלאה שקיבלנו מישראל ועוד לא הספקנו לסיים. הכנו לו פה הרבה פיתויים ואני מקווה שזה יעבוד והוא יהיה פה מספיק שעות ביום כדי שהנמרה לא תרגיש בודדה מדי.

  (*ומפריז זה נשמע כמו אתגר לכל מתגעגע, אפילו מתחיל.)

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s