צפריר מת על זה

חמוטל תמיד היתה אחת שלא מתחכמת, אבל טחנות רוח מאז ומעולם עשו לה. וגם ירושלים. לפני שלוש שנים ממש במקרה, פגשה את צפריר על הרכבל בחיפה, ולפני שנתיים מצאה את עצמה, כמו שחלמה תמיד, מנקה בבד סטן לבן אצל מונטיפיורי מול החומות ובסימטאות של ימין משה. עם צלם מזיע, זר ורדים לבנים ופניני החתונה המשפחתיות שעברו מסבתא רוזה לאמא שלה ואז אליה. לכולם זה היה ברור – מכאן והלאה זה לנצח, דאבל משמעות – יום הנישואין שלהם וראש השנה צמודים זה לזה, כולה הפרש של שבוע. ברור שגם השנה יקפידו על ליל חג ומועד עם תפוחים בדבש, 'בשביל המסורת', צפריר מת על זה.

אצל מונטיפיורי בירושלים – חמוטל ביום נישואיה

כמה הוא שונא את החגים. כל הארוחות והנסיעות הלוך וחזור מההורים שלו להורים שלה, שלא מדברים אלה עם אלה מאז הריב על מופע הכלייזמרים בחתונה שלהם – כן או לא. הברברת על פוליטיקה והנדנודים החוזרים על ילד. היה מת לטוס דקה לפני החגים לאיזה חור בהודו ולחזור רק אחרי, בראש נקי ועוד השנה מכה כפולה: בערב החג הם אצל ההורים שלה שלא מסתפקים בפחות מראש של כבש על השולחן בעוד שאצל ההורים שלו ולמרות שאת אבא שלו קשה מאוד לבלוע, אמא שלו עושה טובה ושמה ממש בצד, רק ראש אחד של קרפיון פוזל.

תמיד מבקשים ממנה לאפות את החלה העגולה לערב החג, אומרים שיש לה מגע של קסם בכל הנוגע לשמרים ולסוכר ומאז שנישאו אפילו יותר. בכל שבת או חג כשהמשפחה הקולנית שלה בוצעת בחלה שאפתה (היא יודעת להכין כל מיני סוגי חלות) ומתענגת על הטעם, אמא שלה, אף פעם לא מחמיצה וכל פעם מחדש מחמיאה ומעצבנת אותה בו זמנית. 'מאז שהיית כזו קטנה (מתכופפת לסמן קו דמיוני בגובה הבירכיים) ראו בלחיים שלך את הכשרון שאלוהים נתן לך, לקמח ולאפיה'. היא לא סובלת את התאוריה התופחת הזו, אבל כן מרגישה ברת מזל. כי הכנת החלות מזכה אותה בשליטה מחושבת בשעון הביולוגי של המשפחה, אפילו שעוד אין להם ילדים.

עשרה תפוחים וצנצנת של ליטר דבש בטוח יעשו את העבודה. הוא ניסה להיזכר כמה קנה בשנה שעברה ולא הצליח. הדבר היחיד שזכר משנה שעברה, היה שבלילה שאחרי ארוחת החג פשוט הרגיש שהוא עומד להתפקע וזה שחמוטל ליקקה ממנו דבש אורגני לא ממש עזר למערכת הגזים בגופו להוריד פרופיל. בהפוך על הפוך, חמוטל ציחקקה כל הזמן ושחקה באכזריות את הצירוף – 'מסורת זו מסורת, חייבים!'. עכשיו הצטמרר מהמילה 'חייבים' וקנה רק חמישה גולדן דלישס ורבע ליטר יד מרדכי (פרחי בר, לא אורגני). אחרי ששילם, היה נדמה לו שכבר עכשיו מתחילה אצלו הצרבת שמלווה אותו קבוע, בין ראש השנה לשמחת תורה.

שנה טובה ומתוקה. היא לא פתטית והוא לא אסיר עולם. השנה היא תסיים את התואר במשאבי אנוש (אולי אפילו תקבל מצטיינת) והוא את חנוכה – אפילו אוהב. גם אחרי החגים הבטיחו מהעבודה שיקבל רכב.

14 מחשבות על “צפריר מת על זה

 1. ממש רבו? מה היה עם הכליזמרים? למה  אף אחד לא מספר לי כלום בבית הזה? מה הם נגנו חזק מדי? או שהקלידן עישן חשיש בחתונה? או יותר גרוע הוא עשה את השושבינה השניה (הבת של הקוזינה אנייה זאת שגרה בנתניה ) על הדלת של החדר מתנות ואת הצעקות שלה לבורא עולם שמעו כל האורחים? פעם אחת בחתונה של איזה קוזינה של בת עיר של הדודה של הסבתא שלי באנו והבאנו מתנה וישבנו בצד של החתן בטעות במקום בצד של האורחים של הכלה וככה לא הכרנו אף אחד. והתזמורת זה היה נורא היו שמה כל מיני סלסולים ועוולים כאילו שבאנו מקלקיליה ולא מהרוצוגבינה. אבל אנחנו ידענו שזה שהיא הקוזינה הזאת של הבת דודה של של הבת עיר של הסבתא  (או להפך) היא לא כל כך אי אי אי והיא כבר התחתנה "איתם"( אם את יודעת למה אני מתכוון)  אז מה אפשר לעשות , גם האוכל לא היה מי יודע מה וסבתא אמרה שבחתונה שלנו הגישו גם דג מלוח וגם סלט תפוחי אדמה וגם סלאט וואלדרופ שזה כמו שעושים בתל אביב.
  אז בסוף מה היה? שהסתבר שבגלל שזה בנימינה אנחנו הלכנו שמאלה ולא ימינה וזה בכלל לא היה החתונה של הקוזינה אלא בכלל חתונה של מישהו אחר לגמרי וככה גם קיבלנו את האוכל הלא טוב וגם הבת עיר של הסבתא שלי האימא של הקוזינה שלה אמרה שהיא איתנו לא מדברת יותר ואם אנחנו חושבים שהיא תבוא לבת מיצווה של זוסיה אז אנחנו טועים מאד וגם ככה דודה יפה עשתה לה פרצוף של דג מלוח חמוץ בלוויה של דוד יאשה ושנדע לנו שככה לא מתנהגים!
  אגב תגידי לי  איך זה שאני לא מכיר אפילו בן אחד שמתכן איך תראה חליפת החתונה שלו אבל כל הבנות שאני מכיר תכננו ואו מתכננות את השמלה שלהן בערך מגיל שלוש (אגב תגידי האוטו מהעבודה הוא יותר ארוך מהאוטו של שלימלה הבן של פניה או באותו אורך או חס וחלילה וחלילה וחס יותר קצר? לא שזה ממש משנה הרי הגודל לא קובע אבל סתם בכדי לדעת) זה אומר משהו על משהו?
   
  שנה טובה ומתוקה לך…
  עדי

  אהבתי

 2. עדי – תודה על הסיפור! גדול! איזו אלכימיה! מצחיק גם שהחזרת את הדג מלוח שהיה פה במקור ואח"כ נשמט לו.
  עכשיו שלא תגיד שרק לך לא מספרים: בעניין הכלייזמרים – הריב היה מהסוג על הבנאלי והמובן מאליו – כסף. ההורים של חמוטל (בני ואברהמה) נאנחו קלות ששמעו על התוכנית שיהיה מופע כלייזמרים (שאחד מנגניה היה בן דוד שלישי של צפריר) אבל אף אחד לא חשב שלא יסכימו לשים חצי חצי מהתשלום על ההופעה שלהם בהמשך… אבל הם לא הסכימו, וכמובן טענו שאמרו את זה מראש ובכלל שזה הכל קומבינות של המשפחה שלו שהבן דוד ירוויח על חשבונם. היו הרבה צרחות ובסוף דממה שנמשכת עד היום.
  האוטו מהעבודה? סתם פורד פוקוס משומש היטב. לצפריר אין הרבה חברים והוא ממש לא בענין של השוואות אורך, אולי זה אחד מהפיספוסים הגדולים שלו, תמיד היה רק בענין של אוויר וקצת מרחב.
  אני חושבת שאנחנו כבר נחשבים מכרים, לא? אז בבקשה תרשום לעצמך – אתה כן מכיר בת אחת שלא תכננה שום שמלת כלה בשום גיל, התחתנה בג'ינס ושלושה ורדים צהובים בפורום של שלושה אנשים, חתן כלה ושופטת, בבית של האחרונה,  בלי עדים או רבע עוף.
  שיהיה לך חג שמח ושנה טובה ונפלאה!

  אהבתי

 3. לפני כ – 30 שנה התחתנה אחת החברות שלי  ברבנות(לא , היא לא הייתה בהריון) כשעל ראשה חלק מוילון שלי שהבאנו עוד מפולניה( החברה היתה דווקא צברית). לצערי הרב באחת ממעברי הדירה נעלם לי הפריט. נותרה רק חתיכה לא גדולה. אולי מישהו רוצה שאשאיל לו שהרי אפנת הוינטג' בשיאה.

  כל טוב
  שולמית

  אגב, לא לגמרי הבנתי את הקטע עם הדבש. בכל אופן הוא טוב כנגד פצעים.

  שנה טוב ומתוקה
  שולמית
  שולמית

  אהבתי

  • לדעתי זה דווקא מאושש שהפעילות לגמרי תקינה ולמעלה מזה. קראת את זה לפני שנתיים(!!!) והראש עובד באותו כיוון, זה טוב. גם כל כך טבעי שדברים מסוימים מקפיצים אסוציאציה מסוימת. עם זאת – המשפט גם סנילית וגם חוזרת על עצמי, מחק אותי מרוב צחוק.

   אהבתי

 4. תודה, תמר.את צודקת. לאחרונה זנחתי את התרגול. כעת אני מבינה שבלבלתי את היוצרות בין הסובב לבים המסובב. כדי לשקר ביעילות צריך לזכור את הפרטים מה שמפתח את יכולת הזכירה וחוזר חלילה. כלומר, ככל שאשקר זכרוני ישתפפר. הינה, עוד נימוק חשוב שנותן תוקף לטענתי (העתקתי משם לכאן)

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s