באה מבית פשוט

דיאן לופז-ווילסון, המלכּה הבוטנית של צפון מערב ארה"ב, חולשת על מעצמת אירוסים מפה ועד קליפורניה. קורות חיה עמוסי צער ועגמת נפש אבל היא מבקשת מראש ליצור דימוי הפוך – קליל ופרחוני, בסגנון הפופ הרך של ימי נעוריה. קצת מצחיק, כי קשה מאוד לתפוס אותה אפילו לרגע בג'סטה שאין בה מן המחאה או הטרוניה. ואין לטעות במראה הסבתאי משהו של לופז-ווילסון – כי היא לא פחות מתאגיד שמגלגל כשבעה וחצי מיליון דולר כל עונה – מאירוסים פקעות וטריים (בעיקר צהובים וסגולים). כמו עשירים אחרים, גם היא ניחנה בגחמה האינפנטילית, ששמה ייחקק לא רק על לוחות שערי הנחושת הכבדים בכניסה לחוות, אלא גם על גבי אביזרי שווא הנגישים לכל ילד ואימו.

שדות האירוסים מאחורי ביתה של דיאן בְּבּרוּקְס, אורגון (תודה מיוחדת ל Bob Nikkel על הצילומים).

לא הייתי הבחירה הראשונה שלה, אבל ג'סי קולטון חברתי המוכשרת, שלמדה איתי מוזיקולוגיה (נֶבֶל קלטי) לתואר שני, כותבת עכשיו את הביוגרפיה של דיאן והחליטה לעשות לי טובה ונוצר חריץ הזדמנויות. ברגיל, אני אלופה בלפספס הזדמנויות מהסוג הזה, אבל הפעם היה נראה שזה ממש קורה והכל התחבר – כי אני מטורפת על אירוסים והאביב שאג מבפנים.

ג'סי סיפרה שדיאן טיפוס אקסצנטרי, אז הגעתי מוכנה מבחינה פרזנטטיבית. לבשתי את השמלה הסגולה עם התחרה הצהובה ובמחשוף פיזרתי אבקנים רומנסקים ו-כמובן שלא שכחתי להביא איתי את הנֶבֶל. אחרי סיור רגלי בנחלה המאורסת שמאחורי ביתה, הוזמנו לשבת אצלה בסלון הצנוע (ירשם לזכותה של דיאן המָלְיָינִית). לא בזבזתי זמן על מיסמוסים או סימוסים (חוץ ממיסמוס חפוז ובלתי נמנע עם החתול שלה, ג'ימס) ושפכתי את אשר היה על ליבי: דיאן, לא באתי משום מקום – גם אצלנו יש כבוד לאירוסים, כבוד שקשור בעבותות למורשת ולגעגועים. אפשר להשמיע? הוצאתי את הכלי ושחטתי בפריטה ישירה ובקול חספוסה הצורב של ארצי הרחוקה, את 'שדות של אירוסים'.

 

נשמע שיר עצוב, הגיבה ברוגז ועל אף שלא הבינה את המילים בכתה ב-'זו לא אותה המדינה
כבר לא אותו החדר'. נכון, לא קל במזרח התיכון! התרסתי בפניה על כלום. יושבת לה על זרי הדפנה, בחלק הצפוני של הווילאמט וואלי (Willamette Valley) כאילו שגם כל שאר העולם, לוגם יומם ולילה פִּינוֹ נוּאָר מקומי – ועסוק ברמות עפיצות ובאיך לבטח לעצמו את הישבן הקפיטליסטי בחקלאות גורמה!

אפילו אחרי חברות אמיצה של שנים, ג'סי קולטון היפה הייתה מוכנה לחנוק אותי בשתי ידייה. בינתיים רק חייכה את חיוכה הנוירוטי וצחקקה מדי פעם במבוכה מתבדלת. אבל לא דיאן לופז-ווילסון תתרגש מתקריות של חוסר טאקט, או משפה שנשמעת כמו בליל עיצורים מקרי. אבות אבותיה הגיעו ממקסיקו, כך שנותרה בה חיבה מיוחדת לזרים שהורסים לעצמם והיא ביקשה תרגום לקטע על האירוסים.

אז לא היתה לי מכונית גדולה
אז לא ידעתי מה יש בשוליו

של הרחוב היחידי
שמעברו היו כמוסים
סודות, שדות של אירוסים.

דווקא נוגע בה. היא מאוד מזדהה עם המילים. מה לא הייתה עושה כדי לחזור להיות אותה נערה תמימה המגלגלת לאביה בוריטוס ורוכבת על אופניים לאהובה השרירי שעבד בחביצת גבינות צאן? מי בכלל רצה לחשוף את כל הסודות האלו שהביאו לה איתם האירוסים? נאנחה והפיקה דרמה. טוב תָּמָרַס (כבר הפסקתי לתקן), לעניין: אני רוצה כרטיס – שלי ושל ג'ימס בסלון הבייתי, שיהיה כתוב עליו 'תודה רבה' – כדי שנוכל לצרף בפסטיבל הקרוב לזרים ושיהיה אישי, לא פְנְסִי שְמֶנְסִי – אני באה מבית פשוט.


האירוסים…. נו, מעניין… לא הכי ראליסטי…. אבל אני?! עשית ממני מרשעת! והגוף שלי… זוועה!!! …תראי, תָּמָרַס, או שלא קוראים לך – את מנגנת ושרה לא רע, אבל אני מאוד מצטערת – עשית חרה של עבודה! הרימה טון והניפה יד.

לא נעלבתי, אף פעם לא הייתה לי מכונית גדולה ומזמן השלמתי עם זה שכנראה כבר לא תהיה לי. לפני שהלכתי הוצאתי ושמתי על השולחן את הווריאציות הממוגנטות שהכנתי, שועלת ערבות פאטתית שכמותי.

10 מחשבות על “באה מבית פשוט

 1. אני מת על משפטי מוטי קירשנבאום שאת מעיפה פה ושם – "אבל הפעם היה נראה שזה ממש קורה והכל התחבר – כי אני מטורפת על אירוסים והאביב שאג מבפנים". והחתול על הרדיו שווה את כל עגמת הנפש שנשפכה פה.

  אהבתי

 2. כנזם זהב באף מגלגלת-בוריטוס, פנינים שמפזרים לפני גחמנית אינפנטילית, הכרטיס המדוייק שאיירתְּ, תמרתנו. "לא הכי ראליסטי….?!" נו, באמת, איך אפשר 'לעשות ממנה' מרשעת, כשהיא ככה-באה-בילט-אין, מראש, נעלבת כאן הדרקון מקובנה שלוקחת פגיעות כאלו בחברות יקרות אישית-פרטית-לוחצת
  ואת הווריאציות הממוגנטות היפהפיות שהכנתְ, לא הייתי משאירה על השולחן. פורשת אותן לרגע, לנקר את עיניה של הכלבתא הבוטנית של צפון מערב ארה"ב, מפטירה משהו מעין – 'טוב, אז אני מבינה שלא תרצי את אלה…' ובתנועה מהירה גורפת חזרה אל תיק הבד (רקום אירוסים?) ועוזבת – אולי בלי קונטרקט, אבל בגֵו ציוני זקוף, או משהו כיוצא בזה
  Ignorant, tasteless cow
  יורקת הדרקון מטח אחרון (בקובנה לא נקטנו בהבלגה; פחות מכל כלפי ג'סטות מחאה וטרונייה נבערות עם שם משפחה כגון לופז-ווילסון)
  *
  וכמה נלבבים האיורים

  אהבתי

  • תודה רבה, הילה! אין כמו תמיכה בדיוור ישיר מקובנה! מתיר את כל הקשרים.
   תיק הבד שלי אכן רקום אך בדוגמת חתולים – ואולי זה המקום לחשוף – דיאן היא באמת סוג של עשירה חמת מזג ונבערת, אבל החתול שלה ג'יימס…. אפילו הכמה רגעים שהיו לנו לבד, היו אוצר לחושים. ג'יימס דין של החתולים, אני אומרת לך.

   אהבתי

 3. היי תמר, כשתיראי פעם סרט טבע שעשה מוטי קירשנבאום ותכניסי את המשפט שציטטתי באינטונציה הנכונה שאיתה הוא מקריין ברקע, לא תרגישי בהבדל. יש לו סוג של הומור אנושי ומלא אמפתיה, ובאותה עת הוא גם מתבונן באירוניה על עצמו בעין כאילו קורצת ואומר משהו עוקץ וסלחני בעת ובעונה אחת, ולמרות שהוא לא בכל זאת שומעים שהוא מחייך. יש לך משפטים כאלה ואין מה לעשות נגד זה, צריך רק להמשיך להנות מזה… 

  אהבתי

  • המון תודה דודו ועל ההסבר, מחמיא (:
   באמת לא יצא לי לראות את סרטי הטבע שלו (אני חושבת שהם התחילו לקבל תנופה כשכבר היינו פה) וללא ספק התפתחה פה מוטיבציה עכשיו…

   אהבתי

 4. נדמה לי שהשדות שאני רואה והנופים שאני פוגשת נמצאים בעיקר בתצלומים שלך. אני מתחיל הלחשוב שאכן יש דברים כאלה בחוץ. אהבתי מאד את הפוסט כי אני מטורפת על חידודים והאביב שואג מבפנים. 

  אהבתי

 5. ועוד משהו תמרי. הסברתי לך לא פעם שכדי להתקיים נדרש לשקר, בוודאי שראוי לעשות זאת למען הפרנסה. למה לא יכולת לעשות מגברת האירוסים איזו אמזונה וכך לזכות במזומנים. הכרטיס יפה ומשעשע אך מי כמוני, ממרומי גילי, בלי עין הרע, טפו, טפו, יודעת שאין מראים לגברת כבודה את כובדה. זה פשוט לא משתלם. אני מקווה שילך לך יותר טוב עם כלניות או חרציות. האם צומחות כלניות באורגון? וחרציות?

  אהבתי

  • תודה רבה, שולמית. אני לוקחת את העצות שלך תמיד ברצינות ומפנימה היטב היטב. אם זה לא היה מובן בין השורות, אז בהשוואה לאיך שדיאן נראית באמת (וחבל אך אולי לא מקרי שאין צילומים עדכניים ברשת) – הדמות שבאיור היא שדרוג ענק בכל מובן. חשבתי שצריך לשמור על איזשהו דימיון בכל זאת, אבל כנראה שטעיתי. אצל האמריקאים ושכיח אצל אלו שבמקור מקליפורניה או מהמערב התיכון – אין דבר כזה יותר מדי מתוק ואת זה – עדיין לא הפנמתי.
   יש פה הרבה חרציות ורקפות, כלניות – אני לא זוכרת, אבל מאוד פרחוני פה עוד מעט, אז אנסה לצוד מה שאפשר ולשדר.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s