סוזנה דוגאן (סיפורה של שיטת טיפול)

סוזנה דוגאן חרשה את לימודי הדוקטורט שלה במחלקה למגדר באוניברסיטת וושינגטון שבסיאטל. במהלך הלימודים, כמו סטודנטים אחרים במדעי הרוח, הפגינה למען לגליזציה של מריחואנה והתנדבה במקלט לחתולים וכלבים שברחוב מיין (Main). וטרינרית בשם קלאודיה שבאה לתת חיסונים, פתחה צוהר כשהתיישבה איתה בוקר אחד על כמה דנישים, שתיהן משתעשעות בסוגיה המהפנטת – על מה חולמים חתולים כשהם מקפיצים בעצבנות את השפם מתוך שינה. למרות שניתן לכאורה להשיב על כך בקצרה (ביס בציפור או בעכבר…), דר' קלאודיה לא הניחה לדברים לחמוק לממד שטחי ועד מהרה התפתח בין השתיים רומן יסודי, כולל מגורים משותפים. אך הזמן טמן בורות לא צפויים ולקלאודיה, אישה יצרית מאוד אך לא פרטנרית באליפות לשיחות נפש – נמאס. או שאת מפסיקה לשיר שירי ערש לחתולים שלנו, כדי לבהות בהם ישנים בתור תירוץ לא לשכב איתי, או שאת מיישרת קו. סוזנה דווקא אהבה מין וניסתה ליישר, אבל הדחף לראות חתול מכורבל בשנתו היה חזק ממנה.

זו רק תקופה כזו, שתעבור, ניסתה לרכך. אך קלאודיה לא בזבזה זמן וביקשה ממנה לעזוב את ביתה שבפרברה הצפוני של העיר. כמה אפשר? גם היא אוהבת חיות, זה הרי המקצוע שלה, אבל היא קצה בכך שסוזנה צובטת אותה כל פעם כדי לראות את בלקי נוחר על המקרר ואיך מושי נרדמה על המקלדת וכמה מצחיק שאוליביה ישנה על האסלה. מצטערת, זה פשוט אינפנטילי! מעבר לעובדה המוחצת שכבר חודשים שהיא לא מקיימת את החוזה הבסיסי. ולא, היא לא מחשיבה משהו כמו להחזיק ידיים מול הטלוויזיה. סליחה, אבל לא בשביל זה היא יצאה מהארון ובכסאח עם ההורים שלה מגיל עשרים ושלוש. אוקיי?

סוזנה בכתה הרבה. היא הבינה שיש לה בעיה אך גיששה בערפל ומשלא יכלה לשים את האצבע הרחיקה למחוזות נואשים כמו – אולי בכל זאת היא צריכה לנסות עם גברים. בחיים לא!!! וממש מזל שפקולטות של מדעי הרוח עדיין מסוגלות לעיתים נדירות לספק מענה פרקטי למשברים אמיתיים. בכנס שהתקיים שם באוניברסיטה, במרץ אלפיים וחמש על נשים וחיות מחמד, היא הייתה אחראית על האירגון והתיאום של כל ארוחות הערב עם המרצים האורחים וקלטה אותה בישיר, את פרופ' קלהון מאוניברסיטת אורגון ביוג'ין. ברור שמהקהילה. קלהון הרצתה בהתלהבות על הדינמיקה בין נשים ובעלי חיים מההיבט הפסיכותרפי וסוזנה נדלקה עליה שורף מהשורה העשירית של אודיטוריום קנדי. לפני שתם החורף ולך תחלום על שמש, הסתמנו בברור ענינים שבלב ובסוף השנה סוזנה העבירה את עצמה ואת כל חתוליה, ליוג'ין, אורגון. בסתיו, התחילה פוסט דוקטורט אצל קלהון: נשים מעל גיל ארבעים, חיות מחמד והתמכרויות. כשעבדו על פילוח ומיקוד נתונים מתוך אלפי הראיונות שערכו בכל רחבי ארצות הברית, מספר מסקנות מכוננות עלו וצפו ראשונות:

לנשים יש נטיה לפתח התמכרות (בניגוד לגברים) מול התנהגויות של חתולים. משמעותית יותר מאשר מול כלבים, איגואנות, אוגרים, נחשים ארסיים, עופות דורסים וכו'.
מתוך מגדלות החתולים – יותר משמונים אחוז מהנשים שנשאלו העידו שאחת ליום (או יותר) הן מתאמנות על חיקוי מיאו ספציפי של לפחות חתול אחד שהן מגדלות. הסיבה שנתנו: תקשורת רגשית/מילולית, היא הכל בשבילן ולרוב לא מחזיקה מים עם בן/בת הזוג. ויותר מתשעים אחוז (!) הודו שהן היו מגדירות את עצמן כ'מכורות לפוזת החתול הישן' (זו הייתה כמובן שאלה שסוזנה חיברה).

בהתמכרות כמו בהתמכרות – חשוב וצריך לטפל. איכות חיים זו לא קופסאת שימורים של אוכל רטוב או רצועה נגד פרושים. צעד אחד לאישה מכורה, צעד גדול לשוחרות המחמד באשר הן. סוזנה וקלהון התגייסו ופיתחו שיטת טיפול בנשים המכורות לפוזת החתול הישן (חָתוּלוֹתְּרָפְּיָה) על פי ממצא העומק המוביל – שרוב רובן של הנשים שפוזה זו מחבלת בתפקודן התקין, שיחזרו שבילדותן אספו מפיות מתוצרת ארמגדון / סדום ועמורה. לא קל. ו-סוזנה כזאת מותק, עם כל קבוצה, על המפגש הראשון, היא פותחת ומשתפת בסיפורה האישי ששוב ושוב פוצע בה מחדש – כי למרות שקלהון נהדרת והן מאושרות ועובדות מעולה ביחד, קלאודיה הווטרינרית עם הכתפיים הרחבות וזנב הסוס בגוון חיטה, הייתה אהבת חייה.

(* פוסט זה הנו המשך לפוסט  חָתוּלוֹתְּרָפְּיָה – החריץ בקצה המנהרה  ומוקדש בתודה למגיבים: ז'אן קלוד, טליה, הילה גרין ודודו פלמה).

18 מחשבות על “סוזנה דוגאן (סיפורה של שיטת טיפול)

 1. WOW
  ואנחנו בין המגיבים שלהם הוקדש, נרגשים לגלות כל הגרינים (בהמונינו וממישורי ההתקיימות השונים שלנו). לכבוד לנו, וקדים.
  ומה נגיד על זנב הסוס בגוון חיטה שאין-עליו-ניחומים? או, סוזנה. או.

  (והדורגלית לבית גרין חוככת בדעתה בעניין על החיקוי של מיאו ספציפי של לפחות חתול אחד. לא סגורה על זה, אבל נדמה שבמשפחת גרין התקשורת הווקאלית נעשית ככה בין מזונבים. גוגי משמיעה מעין 'טוויט' לקניה, ששותקת בהסכמה, ולא חולמת בכלל להעיר לגוגי שחתולים אמורים בעצם להגיד 'מיאו'. קניה היא כלבה מ-א-ו-ד ליברלית)

  והגרינים, לסיכום, חותמים על השורה הראשונה של ד"פ מעלינו. דהיינו – ולהסיר ספק: "כללית מושלם. באמת. סיפור קצר מושלם." ונדלקנו עליו שורף מהשורה הראשונה ועד לקלאודיה

  אהבתי

 2. נראה לי כי בהייה בחתולים עושה רק טוב, לפחות מבחינה ספרותית. גם אני חותם בלב שלם על כל המחמאות של ד"פ. מצא חן בעיני כי הסיפור (והתגובות)  פלורליסטי, התחלת בחתולים, וקינחת בכלבת אלפא וסוס (זנב סוס).
   אגב, כל התפישה לגבי כלבי אלפא, מדברת בעצם על זאבי אלפא, וגם כאן יש מחקרים חדשים המערערים על ההיררכיה הקשיחה בלהקה. כך שלעיתים כדאי להיות כלבת/זאבת ביתא האחראית על חינוך הגורים, או אפילו כלבת סיגמא המדורגת  אמנם נמוך, אך לה תפקיד חשוב ביור של השכנת שלום בין חברי הלהקה.

  אהבתי

  • (: המון תודה ז'אן קלוד. יש לך חלק, השאלות שלך עשו עבודה.
   ויותר משנדלקתי על כלבת/זאבת האלפא באמת העדפתי באופן קלישאי את 'גרסת הביתא' (גרסה נסיונית של תוכנה), בטח כי החלום הלא מוגשם שלי זה להיות אשת סיסטם. אבל כלבת/זאבת סיגמא משכינת שלום? זו ממש אחרית הימים בסגנון 'וגר זאב עם כבש', תפקיד אוטופי שחייבים לקחת…

   אהבתי

  • שוב מוצעים תפקידי שרות לנקבות בתואנה שכך יתרמו יותר, יביאו גאולה לעולם והיכצ"ב. הרי נימוקים כאלו נפוצים והולכים בקירבנו ובעיקר בין המתחזקים באמנותם שלא לדבר על כל נקבות מדרג זה או אחר העומדות כל יום חמישי ומטגנות שניצלים למען אחוות העמים. 
    אני ממליצה להיות אלפאלופהאלףאלףללאאחריות. חינוך עלאק. כאילו אין לנו מה לעשות בחיים. הב, הב, הב. בעצם, מיאו, מיאו, מיאו. הכי חשוב , לישון על המדף הכי גבוה. נראה כלב אלפא עושה זאת.

   אהבתי

   • כלל וכלל לא כיוונתי לזאת,  וחבל שכך את מפרשת את דברי. אין לתגובתי קשר כלשהו למינה של תמר, ממש כשם שבלהקת זאבים אין מתייחסים לפרט על פי מינו, אלא ע"פ תפקודו, כך שזאבה (לאו דווקא אלפא) בעלת כישורים מתאימים יכולה להוביל מסע צייד. ובכלל כל התיאוריה של ניתוח התנהגות כלבים על סמך היררכיה כזו או אחרת, מיושנת למדי. בחינוך ואילוף כלבים הגישה הביהוויוריסטית תופשת מקום של כבוד.

    אהבתי

   • מהפ'תום "תפקיד אוטופי שחייבים לקחת", תמרתנו. סיגמא? מה נראה לך. את אלפא-וזהו, קובעת נחרצות האלמנה שהמתנה הראשונה שקיבלה מבעלה, אגב, כשרק הכירו ונהיו ביחד, היתה מגבת ורודה ועליה רקום
    ALFUSH
    אז
    TAKE IT FROM SOMEONE WHO KNWOS HER ALPHA'S

    אהבתי

   • גלוי נאות ולמען הסר ספק: אני מטגנת שניצלים וגם מוצאת את הפעולה כאחת הקלות והריחניות בפתרון בעיות הזנה, בכל מקרה בחיים לא קונה מוכנים כלומר – מגויסים / מפלגתיים / קפיטליסטיים. ו-לא יודעת הילה, אבל נשמע לי נורא אוטופי-הרואי, הג'וב הסיגמאטי של השכנת שלום ולא ראיתי בו תפקיד נשי בהכרח. אבל בינינו, היה לי ברור שאיך שאני נכנסת לסימולציות על בסיס תפקוד בלהקת כלבים או זאבים, אני מאבדת אוריינטציה.
    (זה מקסים מגבת וורודה עם ALFUSH)

    אהבתי

 3. עוברת כאן בדרכי מתגלית חדשה עבורי (מדהים איך נחבאים לעיתים מעינינו מטמונים כה קרובים – אם פיזית ואם בווירטואליה); עברתי זה עתה אצל דידו – ובהזדמנות זו ממליצה לכולכם על העכשווי האחרון שלו – אז מתעכבת כאן לראות האם ומה חדש.
  אכן, שולמית יקרה, די לנו באחוות עמים ובגאולת עולם התלוייה בנכונות המחצית-פלוס מתוך כלל האוכלוסייה [לא זוכרת כרגע ת'סטטיסטיקה, אבל יש יותר מ 50% נקבות] לאמץ תפקידי שירות. אלמנה אמנם מעולם לא טיגנה שניצלים או כל כיוצא בזה (טיגון – אם לשתף פה את הקוראים מהווי חיי הגרינים – היה בין המשימות של המהנדס, דהיינו בעלה, בהיותו עדיין טרום מנוח), אבל תומכת נחרצות בגישתך, שולמית: "הב, הב, הב. בעצם, מיאו, מיאו, מיאו." [ולדעתי עלינו להוציא על הטקסט המדוייק הזה איזו אות
  R
  מוקפת בעיגול, בטרם ינכסו אותו מאיתנו לקמפיין בחירות (הרי יתאים לכל מפלגה, כולל – ובעיקר – כזאת שאין למייסדיה מושג מה, בעצם, הם מציעים). זתומרת: אם לאירוויזיון – אז בכיף, רק מה: שישלמו לנו תגמולים, ממנה האלמנה עצמה לסוכן של ההוגה המקורית. לא ככה?)

  וז'אן-קלוד: אלמנה ממש מקווה, אבל ממש, שכשאתה אומר ביהביוריזם, אתה לא מתכוון חלילה לתיבות סקינר וכל מיני מתקנים/עזרים אינקוויזיציוניים בהשראת הנסיונות המופרעים שעשה ווטסון בתינוק של עצמו, נכון? רק רוצה לוודא 

  אהבתי

 4. נכתבו כבר כל המילים המשעשעות והחכמות כך שכל שנותר לי הוא להרים את זנבי ברעד קל,להביט בכם מלמטה למעלה(סיגמא או לא??) וללחוש לכם בעדינות פררר,מאו.
  תמר,אני מעריצה אותך.אלף תודות על העונג המושלם. 

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s