החרוסת של סבתא פניה

יעפת רצוצה חלפה בין גבותיה של יאירה כשאדם בחליפה ורודה סימן לה – כאן, כאן תשימי את המזוודה. היא לא זיהתה ברגע הראשון שזהו מיקי גיסה, בעלה של אחותה, האיש שעשה מכה והתנדב לבוא לקחת אותה משדה התעופה של סן-פרנסיסקו באמצע הלילה.

לבד באה לביקור מבלגיה, שם היא מכונסת בעצמה רוב עונות השנה בבית קטן משוקולד צדפות – למעשה רק בתוך חצי צדפה, כי אחרי שהתגרשו לקח בעלה את החצי השני להרים עם הפרחה הקטנה שלו, ילדה בת עשרים וארבע. כולם ישראלים אגב, חוץ מהפרחה, גם הגיס בורוד ועכשיו התזוזות הבין יבשתיות הן בעקבות החג בשבוע הבא.

היא באה לחופשה ארוכה יחסית. שבועיים וחצי אצל אחותה ומקווה לטוב. אי אפשר לדעת אצלן, הכל פתוח – הרמוניה דביקה או בכייה לדורות. דבר אחת הבטיחה בקול רועד לאחותה בטלפון, שאם היא תבוא היא תעשה את החרוסת לפי המתכון של סבתא פניה, החרוסת שהן היו מחסלות כל ליל הסדר בתאווה מטורפת כאילו אין עוד מסובים שמעוניינים בנמצא.

סבתא פניה הייתה בשלנית בינונית לכל הדעות, אבל החרוסת שלה זרקה אנשים לרדיוס שלא יאמן, הרבה מעבר למעגל המשפחתי. פסח אחד נודע שחיילי מילואים על הגבול הסורי נכנסו ממנה לסינדרום ארבעת האחים. מה לעזאזל דחפה סבתא פניה למסורתי תפוחים, אגוזים וקצת קינמון שעבד ככה תחרות קשה בין האחים לסינדרום ירושלים? שנים שאלו אותה והיא סירבה לגלות.

 

passover-plate-6_b

 

מזל, למרות שחלק חושבים שההפך, שיאירה עשתה עבודת שורשים רצינית – לא בגיל שתיים עשרה אלא במהלך התואר השני שלה באנתרופולוגיה ואז ראיינה את סבתא פניה וברגע של חסד, סבתא שפכה ששומן חזיר משובח זה מה שהיא מכניסה לתערובת לא לפני שהיא מקפיצה קצת בשמן כשר למהדרין, ניסתה לצמצם הלם ונזקים. וסבא ידע. גם שסבתא פניה גויה. 

כשפרקה את הכמוס בפני נכדתה הזילה לא מעט דמעות נכריות ואמרה שלא עשתה זאת מתוך רוע או כוונה להשיל עטרה מיושנה אלא משום שרצתה להיות נערצת ונאהבת ולו לערב אחד בשנה. ואכן, במידה לא מבוטלת, תהילה שחמקה ממנה ברוב ימות השנה, באה לה כל פסח ובגדול.

באותה ההזדמנות, כשכל הצד הזה של המשפחה נחשף לבעיית הבעיות הלא צפויה – מיהו יהודי – נחשף גם המתכון הסודי, אך מסיבות ברורות הוחלט להשתיק את הגילוי. ואם נוקטים פסיכולוגיה בגרוש, ייתכן שהמחקר היסודי של יאירה, שהוביל לדד-אנד במודעות הקולקטיבית-משפחתית, הוא שהיווה את הגרעין לסיבה שבגינה בחרה כעבור שנתיים להתקפל לתוך שוקולד בגולה. כך או כך, הובטח כאמור מראש, שלפחות השנה שתי האחיות תחגוגנה את ליל הסדר ביחד ועל פי מיטב המסורת.

19 מחשבות על “החרוסת של סבתא פניה

 1. שאני אמות ופה במקום ! לא די שאני בדרך להבריא בסגנון עדות איכולב (הסימפטומים ביחד עם החולה יעברו מין העולם) אני צריך לקרא גבבת השמצות כזאת לקראת החג.
  את השומן חזיר לקראת החג עוד ניתן לבלוע ביחוד שלאור מתקפת הטימטום שמדווחת ממערכת החינוך על הפרשניות שמשרד החינוך יוצק בחג הזה לאוזני הילדים היקרים(כולל ובמיוחד בכל מיני גנים יהודיים בחוף המערבי וסאנדי סקולס שם) אני מקדם את ההגדה האלטרנטיבית שבה אצלנו בעדה אוכלים חמץ וביבי ואלי ישי הם פרעה הרשע  ושרה אשת פוטיפר והעבדים הם הפלשתינאים והפליטים , הרי כל המרבה שומן חזיר משמח את ליבה של קב"ה ככלה בחופתה. אז עם זה נסתדר.
  אגב אם היו מדברים עם הסבתא באמת היו מגלים שגם הכבד קצוץ לא טוגן רק בשומן אווזים. אבל הן היו עסוקות בקושיה האם מלו את הסבא של הסבתא כדין. אבל ההשמצות ?
  מה אשמה הפרחה? א היא לא פרחה היא לא יהודיה אבל הציצים שלה השתזפו ברודוס בשנה שעברה היוו גורם חשוב בהחלטה שלו לעזוב אותה (שלא לדבר על העובדה שהציצים שלה כללו את כל הצדפות שהיא פילחה מהקיר של הביקתה) אבל גם הדוקטוראט של הפרחה בהתבוננות לאקנינית על פי טקסטים של פוקו במתכונים יהודים מזרח אירופיים מפולחת בהתפלגות גאוטופגראפית  של הישוב היהודי באירופה מסוף המאה ה17 ועד ימינו אלו כולל סוכר בגפילטה דבש בחרוסת ושומן חזיר בכבד הקצוץ? והמלגה השמנה שהיא קיבלה בסורבון לצורך המשך המחקר גם בעניני הרכב הקנידלך והתגלית המדהימה שלה שהסתבר שיש עדות שבהן נהוג לאכול קרפלאך! ופתוח תוכנת GIS כולל אפפ לנדרואיד שבעזרתה יוכל כל אדם לדעת כמה סוכר וכמה שומן חזיר הגישה הסבתא שלו בחג אם  היא מוורשה או מגלציה תחתית בדיוק של מיל!  
  והיא בכלל לא פרחה והיא בעלת תואר אצולה שמגיע גם לבית הבורבון וגם לפון שליזנרים וגם בת דןדה שבעית של המלכה אליזבאת ואם הסבא שלה לא היה בורח עם משרתת היהודיה חודשים לפני מלחמת העולם השניה (שלימזל נשאר שלימזל) אז היא היתה היום מספר 67 בתור לכתר הבריטי. פרחה היא לא. 
  אני בהלם פשוט בהלם.

  אהבתי

 2. תודה רבה, דודו.
  לא אני המצאתי אבל רק מזכירה כמעורר השראה, שעל מנת לצאת מעבדות לחירות יש לחשוף את האמת לאור. את כל האמת, אפילו אם/כש היא ראליזם בוטה.

  אהבתי

 3. היי תמר סיפור מעולה סגנון מעודן ואופיני לך אהבתי, לא כל כך את החרוסת אבל את כל מה שמסתתר מאחוריה אחלה סיפור מתוק ומצופה בשוקולד בלגי….חג שמח ובשנה הבאה על יד הפירמידות לזכר יציאת מצרים..

  אהבתי

 4. זכורים לי החיילים שפיתחו את סינדרום ארבעת האחים. מקרה לא פשוט, במיוחד מאחר שאחד מהם היה חזיר לא קטן.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s