רנסנס ברברי

ראיתי אותו היום ולא האמנתי. חרק בצבע כחול מפוספס בשחור עשה לי להרהר מה היה אילו ונזכרתי במרצה שהיה לנו בקורסים המקיפים חובה, דר' עמיחי פ. השעיר שלא התקלח מספיק, חרדלניק לשעבר, קווים אימפולסיביים לדרוש בשאלה ואחר כך מיד בתשובה ואז שוב בשאלה, תלוי זאת אומרת מי שואל או יותר עדיף שואלת, היה פרוד אז כשלוש שנים.

bug

bug2

הוא לימד שירת רנסנס ברברית, קורס בגודל של סמינר, כן באוניברסיטה של החיים אם אפשר לקרוא כך לבניין שהרימו על השפיץ של ההר כמו מאחז, מכוער עם מסדרונות אפלים ושרותים בירוק בית חולים. מה אכפת לו, בשבילו קלסי זה בין כה רעיון והוא תפס את המשרה הזו בציפורניים כמו כל דבר.

בגלל העיניים הטובות שלך, ככה חשקה לו דיקנית הפקולטה למדעי הרוח בנונשלנטיות כשקידמה אותו אל המשרה הנכספת במריחה אתית על פני מועמדות אחרות מוכשרות ממנו ובנונשלנטיות כאילו מדובר באיזה בי איי כללי, הסיבה הייתה מן הסתם נעוצה בגיל המעבר שלה, עמיחי פ. נראה זמין בטוח וגם ידע לצטט דברים שהיא לא הכירה כמו ספר פתוח וזה עבד עליה כשפים. טוב לא היה לה צ'אנס מול החינוך שהוא קיבל, הילדים שלה הלכו לבית ספר דמוקרטי.

בסוף היה ביניהם חד פעמי אבל לא יותר, הוא נאלץ להסביר שהוא מעדיף צעירות לא יכל יותר להכביד על עצמו, כנה והוגן מה שלא יגידו עליו. וזה נכון היו לא מעט צעירות שהוא העדיף, סטודנטיות מן המניין, בשיק של חצי גילוח מזיע הוא הציע לנו כרס קטנה ומבט בולע בעיניים ואפילו אם אלוהים היה רומז לו שיש פה חוסר איזון קורע שמיים הוא לא היה מאמין.

ועד לסוף השנה נהיה לו עם רונה ועם ליאת ולפעמים גם עם דניאלה שהיה לה חבר. ויום אחד הוא הקריא לנו שיר של פרנסיסקו לוריאנו משהו על פרפרי זהב אחרי הצהריים וביקש שננתח אותו ביחד על פי התאוריה של קרנבלר. אני לא יודעת בדיוק איך להסביר את זה, אבל בדרישה הזאת היה בעיניי סוג של ניצול סמכויות בלתי נסבל, משהו שכופים עליך מלמעלה ואין לך לאן לברוח ופתאום פשוט התפרצתי – דר' פ. מה שאתה מבקש מאיתנו זה ממש לקצוץ לשיר הזה את הכנפיים!

הוא הסתכל עלי כאילו שהוא רואה אותי בפעם הראשונה בחיים שלו, חייך חיוך מלקק שפתיים ואמר שאנחנו לא דנים עכשיו בפוליטיקה חברתית אלא בשירת הרנסנס הברברי, ישר נהיה פרנואיד שאני מאשימה אותו בפשיזם מיליטנטי – חשבתי שאני מבינה את הנסיבות, זה היה קצת אחרי רצח רבין אבל ברור שלא הבנתי. כנסי אלי אחרי השיעור שילח לעברי מתוך נינוחות בשלה בטרם הוצת על פי התאוריה המעובשת של קרנבלר שיח מאוד ער. לא נכנסתי, בשביל מה? בשביל לשמוע אותו מטרחן שלפעמים נדמה בטעות שלחרק אין כנפיים רק בגלל שהן זזות מהר? 

8 מחשבות על “רנסנס ברברי

 1. תמר השפירית מדהימה, נפלאות הן שפיריות יוג'ין אורגן.
  באשר לשאר, אני לא יודע מאיפה ההיסטוריה הפרטית שלך מקריצה לך את כל המרצים השעירים והמזיעים האלה, אבל בקשר לשם של המשורר אני חושב שהתבלבלת, או שזיכרונך בגד בך, או שניהם ביחד.
  זה לא היה פרנסיסקו לוריאנו זה היה פרנסיסקו מאסיזי ששר "עשה אותי כלי לשליחותך" (ובכמה ציורים עתיקים שלו גם ניראה שעיר למדי)

  אהבתי

  • נכון מדהימה?
   באשר לשעירים ההיסטוריה הקולקטיבית שלנו מקריצה אותם בשירות עצמי. ותראה דודו, למדנו את לוריאני לפני עידן גוגל וזה שגוגל בחרו להעלים את קיומו וזכרו ולכתוב לנו ישר 'מציג תוצאות עבור: פרנציסקוס מאסיזי?' (כבודו השעיר מונח במקומו), זו עובדה מצערת וכמובן מדאיגה מאוד. אני מקווה שניתן למצוא את כתביו בספריות גדולות כמו באוניברסיטאות ושהן לא נשלטות עדיין על ידי האח הגדול. משורר נפלא.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s