פרדוקס קמעי

בערך שנה לפני שעברתי לכאן, התיידדתי מאוד עם קרמיקאי של קמעות, לא משנה מאיזו עיר ליד תל אביב. היה לי אז סטודיו די מעופש בגבעתיים ולו היה סטודיו די מסודר.

מעבר לביקורים שלנו אחד/ת בסטודיו של השני/ה היינו גם נפגשים לקפה של כמה שעות לפחות פעם בשבוע. רק לפעמים תה. מדברים.

באותה תקופה ציירתי בעיקר נשים עם זקן ו/או שפם בצעי שמן. זה התחבר שלם ללימודים שלי באוניברסיטה הפתוחה למגדר ולתזה שהתכוונתי לכתוב על זיקפה נשית. שבסוף לא נכתבה, אבל זה כבר שייך לסיפור אחר.

אהבתי מאוד את הקמעות שלו, או לפחות ככה האמנתי, שזה מה שאני אוהבת, את הקמעות עצמם – את הינשופים עם שלוש הכנפיים, את העכברים קטומי הזנב והכי את הסולמות עם השלבים החסרים. הם הצחיקו אותי.

1007px-John_Arthur_Lomax_In

 John Arthur Lomax / In der Bibliothek, signiert John A. Lomax, Öl auf Holz / 1923

אבל כנראה כדי להבין את הפרדוקס הקמעי, הייתי צריכה להגיע עד לצד הרחוק של אמריקה. מכאן, נהיה לי לגמרי ברור שמה שבעצם אהבתי, במיוחד בביקורים אצלו בסטודיו, היה לראות איזו עבודת נמלים הוא משקיע בכל ינשוף, עכבר או סולם ואז לראות אותו עובר עם קמע ביד מתחת לסולם האמיתי שנשען אצלו על אחד הקירות בסטודיו. בכוונה. כמה פעמים. הלוך וחזור. זה הצחיק אותי נורא. לפעמים הוא גם היה עושה קולות של ינשוף ומתחיל לעוף בתוך החדר ומסכים לנחות רק כשהפסקתי לצחוק.

באופן טבעי הקשר בינינו נחלש מאז שאני גרה פה. ואחרי די הרבה זמן שלא, פתאום היום על הבוקר אני מקבלת ממנו מייל – מה שלומי ושהוא עובר בעוד חודש לגור בקולורדו באיזו התנחלות של טבעונים, צפונית לדנבר, חור קפוא בהרי הרוקי.

דנבר זה בערך שעתיים טיסה מכאן. אז יחסית ממש קרוב. נתראה בטוח. הוא גם כתב שהוא הפסיק עם הקמעות. שהוא לקח קורס רקע מעמיק, ועבר לפסל ייצוגים פאליים מתקופת הציידים-לקטים.

אני קוראת ונמרחת מצחוק. צחוק של התרגשות ושל אושר וגם של פליאה: נהיה טבעוני ונדלק על ציידים?

מעל המחשב תלוי כבר כמה שנים קמע שלו, שהוא נתן לי במתנה לפני שנסעתי. עכבר צבוע בכחול פטרול עם גלזורה וכמובן זנב קצוץ כמעט על ההתחלה. ממש הורס להסתכל על זה עכשיו. פשוט ייצוג שהחסיר את זמנו!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s