יהושע סתיו

דֶבִּי כָּץ מהעמותה היהודית JFC (יהודים למען חתולים / Jews For Cats ), עימתה אותי עם הצורך בסט מגנטים ללוח השנה (Calendar Magnets), כשהזמינה אחד לכל חגי ישראל ושלפה אותי מ'קונספציית המקרר' המצומצמת והדחוקה. ואגב מצחיק ולא ברור מי התחיל ראשון, אבל – JFC הוא גם סלנג אינטרנטי ללא פחות מ – "Jesus F***ing Christ"…

על כל פנים, אני חברה בעמותה שדֶבִּי כָּץ מנהלת, כבר שנתיים וחצי ומקבלת באהבה את כל ניסוחי המיילים המתוקים שהיא שולחת לפני כל חג לכל החברים ובכלל, זה לא סיפור – כולו, תרומה של חמישים מגנטים בשנה לשני ערבי ההתרמה למען המקלטים שלהם בניו-יורק ובלוס-אנג'לס ואני בפנים ו-כבר יש לי עיצובים עם חתולים, אז רק להדביק ולגזור ברצון שממילא יש, בשביל משהו טוב.

אלא שכנראה מהתת-מודע של הפרטי הווירטואלי, כשהעלתה את הרעיון לסט המסורתי הזה, כמעט עניתי לה במיידי – 'ג'יזס פ**ינג קרייסט, דֶבִּי! אין לנו ארבעה עשר חגים!…', מזל שהתמהמתי ושהיא הספיקה להסביר שיש חגים יותר ארוכים שבשבילם היא רוצה שניים (למשל – סוכות ופסח) וכך מנעה ממני, ברגע האחרון להחריב בטמטום את הדיל בעטיו של החבר הנצרתי.

ועל זה בעצם נתקעתי. שהלוואי ויכולתי לחזור בזמן (…אני יודעת, מחשבה אינפנטילית) ולחגוג עם יושי (יהושע סתיו), שהיה איתי בבסיס מצ'וקמק ליד טבריה (ביסקוויטים עם שוקולד גם בפסח), את החגים הגבוהים כפי שהם נקראים פה – The high holidays. זה היה יכול להיות רנסנס צרוף! לא, מה פתאום רומנטי?… רוחני.

ומי יודע מה נהיה עם יושי מנצרת עילית, כעשרים וחמש שנה אחרי? הפעם האחרונה ששמעתי ממנו הייתה בתשעים ושתיים או שלוש כשהרים טלפון להזמין אותי לחתונה שלו, להציץ בבתולה. כמובן שלא באתי – גם אז, העדפתי חתולים ופרוות על פני פרגיות ונוצות ושלא יאשימו אותי בהעדפות מגדריות, יש חטאים גרועים מאלו.

ולפני כמעט עשור, כשחציתי מערבה ולכאורה התרחקתי, נהיה ברור שנגמר – למרות שבתכל'ס אנחנו מתייחדים בזמן איכות מוזהב, כל עשרים וחמישי ועשרים ושביעי בדצמבר, יום הולדתו ויום הולדתי – ופה, עושים מזה עניין לא קטן.

אלוהים יודע איך גלשתי ממעשים טובים למען החתול האמריקאי לציון חגי ישראל בגולה ולסוגיית המפתח – יושי סתיו הבשרני חסר הפניות מפסגת הר הקפיצה? טוב, אני בטח לא הראשונה ולא האחרונה, שצונחת בְּטרום חג לתוך שטח הפקר נוסטלגי-מלנכולי.

23 מחשבות על “יהושע סתיו

 1. אני לא יודעת מה עובר עלי אך כשהסתכלתי על המגנטים רציתי ללקק אותם. אולי ממחסור בגלידה, קרמים ומוסים או מתוך איזה זיכרון אטביסטי – אימננתי, של ליקוק אגלי טל בשחר האנושות.
  כשבדקתי בגוגל כיצד כותבים, בא' או בע' (אינסטינקטיבית כתבתי בע' אך כשהבטתי במילה ראיתי עגלים על ענפים וזה נראה לא כל כך מתאים. אז בדקתי והגעתי לhttp://www.youtube.com/watch?v=wVjdiuXg5BU&feature=relmfu  שמאשש את הרגשתי בראותי את אגלי הזכוכית המכילים את קודשי ישראל, חתולי מחמד, ציפורים , דגים, צמחים ואנשים. בקיצור את הבריאה כולה. כן ירבו השמחות בישראל ובכל התבל. ונאמר אמן.  חג שמח

  אהבתי

  • תודה רבה, ז'אן קלוד. אני לא יודעת מאיפה להתחיל זה הרבה חומר… אבל הבסיס להקמתה של העמותה היה הצורך לדעתם של המקימים, בהגדרה מחודשת של היהדות כחובבת חתולים ולא ההפך. הם גם הוציאו ספרון עם כל מיני אזכורים מהתנ"ך שזה ככה שיוכיחו למי שצריך. בסוכות הם עושים את שני אירועי ההתרמה (בניו יורק ובלוס אנג'לס) שמלווים במסע אימוץ חתולים ענק שאותו הם מכנים – Ushpize a Cat – 'ארח (אשפז) חתול'. אני מתכננת השנה להשתתף באירוע הזה בלוס אנג'לס השנה, אז אולי אכתוב רשמים כפוסט.

   אהבתי

   • מה "אולי", תמרתנו. חובה ומתבקש (ומאמינה כי ז'אן-קלוד יתמוך בעמדתי) שתכתבי רשמים כפוסט! איך לא.
    Ushpize a Cat 
    כבר יכולה לדמיין חלק מהאיורים
    והמגנטים מקסימים. לגמרי
    מה שמעורר שאלה: מגנטים לחגים – אכן, בוודאי; אבל – מה בדבר לוח שנה מאוייר? חתולים (ואולי אף בריות אחרות)?
    זורקת את ההצעה לחלל (הווירטואלי) וצוללת ראש – חזרה – אל שטח ההפקר הנוסטלגי-מלנכולי האישי

    אהבתי

   • אז ברצון – אם הנסיעה הזו תצא לפועל כמתוכנן מבטיחה לספר מעלילות האירוע ומשתתפיו. ואת צודקת הילה – בקשר ללוח שנה. זה אומנם דורש לפרוץ במעט את ממד הזעירות, אבל היום עם כל התבניות העיצוביות של החודשים והימים, הרי צריך רק לצקת…. מקווה בשנה הבאה.

    אהבתי

   • אש"א, ודאי כי אני מסכים איתך, וברשותך אף ארחיב. יהיה זה פשע כנגד האנושות, ודאי שלגבי היהדות, ודאי וודאי כנגד החלק אוהב החתולים שבה, ולבטח כנגד אוכלוסיית החתולים, שלא ללכת לאירוע זה, ולא לתעדו בסדרה מרשימה של פוסטים, איורים, מגנטים, תובנות ושאר דברים כיד כשרונה השופע של תמר. שמחתי להיווכח כי את בדעתי, וסומך אני עלייך בעניין מניעת פשע זה, אף אם נצטרך לנקוט בדרכים קיצוניות לשם כך.

     

     
     
     

     

    אהבתי

   • ((: תודה רבה, ז'אן קלוד. צחקתי הרבה, בעיקר מהפוטנציאל של נקיטה בדרכים קיצוניות…
    אתה נשמע לי כחבר מובהק בקהילת אוהבי החתולים. בפייסבוק (מסיבות ברורות) אני דנה הרבה יותר בנושא… אשמח לשיתוף ומוזמן לחברות.

    אהבתי

   • תודה על ההזמנה לפייסבוק.
    האמת שיש בי רתיעה מלהיות פעיל בפייסבוק, נראה לי סואן ורועש מדי.
    אם כי נראה לי כי זמן טוב להכנס הוא השנה החדשה, ואז אשמח אם תכווני אותי מעט בנושא החברות ובכלל.

    אהבתי

   • או, פייסבוק פייסבוק…. הקניון הענק עם אורות הנאון הצורבים …. אבל!… יש דרכים לשמור שם על שקט יחסי ואפשר לבחור אם להיות פעיל, או דומם מתבונן מהצד, הכל עניין של העדפות והגדרות (טכניות), בכל מקרה אני מצאתי שמדובר בגן עדן לחובבי חתולים – קהילה חזקה מאוד. אם תחליט שכן, אתה יכול למצוא אותי שם בשם "Tamar Hammer, (תמר המר)" ולשלוח הצעת חברות (לחיצה על "הוסף חבר") או ש-כתוב לי למייל ואשמח לעזור לך משם איך ומה tamar_hammer@yahoo.com
    חג שמח!

    אהבתי

 2. הי תמר כייף לקרוא אותך ולראות את הדברים שאת עושה.
  קטעים, הרי שגרתי בקליבלנד שלוש שנים אז בין היתר מכרתי שם את התכשיטים שלי בJCC, ומוכר לי הקשר עם הקהילה היהודית, גם תרמתי כל שנה ל'AUCTION' השנתי של הבי"ס של הבת שלי.. 
  שתהיה לכם שנה נהדרת, מתוקה מאושרת מלאת הצלחה ושמחה.
  ד"ש למשה (זוכר אותי?)
  אלינוי
  ☺ 

  אהבתי

  • תודה רבה, אלינוי. יש צילומים של התכשיטים שלך ברשת?…לא ראיתי בפייס ולא ידעתי ש… וסקרנית מאוד….
   משה זוכר לגמרי ולטובה וכבר מסרתי לו. איזו נוסטלגיה וכמה כייף שנפגשנו שוב. שתהיה לך שנה נהדרת!

   אהבתי

 3. מצד אחד אהבתי את הדמות החביבה של דבי כץ, מצד שני אני שונא להיות ספוילר ומשבית שמחה מאניאק כאחת, אבל החתול הוא כמעט בעל החיים היחידי שאיננו מוזכר בתנ"ך כלל, אפילו לא באופן חלקי, אפילו לא בכלל (-:

  אהבתי

  • הי דודו שמחה מאוד שבאת, ושום ספוילריות.
   JFC, ברוח אמריקאית אופיינית, בולעים כל דבר ו-הנה דוגמה לאחת מהפרשנויות המתקדמות שלהם: בברכת יעקוב לבניו (בראשית מ"ט 9) – "גור אריה יהודה מטרף בני עלית כרע רבץ כאריה וכלביא מי יקימנו" – מפרשנים שהמכונה כאן – 'גור אריה יהודה' הוא למעשה חתול, בדיוק כזה כמו שרבים מאיתנו מגדלים בבית וצופים בו רובץ בתוך סל הכביסה או מול הטלוויזיה.

   אהבתי

 4. שולמית – בקשר לגור אריה יהודה – הזהות החדשה, זוהי לא טענתי אלא פרשנותם של הרפורמיים שהקימו את JFC, לי אישית אין שום יכולת או יומרה לפרשן טקסטים מקראיים.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s