נורטון הצעיר

מכל המקומות שאפשר, הוא עבר לגור דווקא כאן. קראתי על כך במדור התרבות של המקומי ואז יום אחרי ראיתי אותו בסופר ולא שהרבה מכירים אבל אני זיהיתי כי הפורטרטים העצמיים שלו, במיוחד אלו עם עצמות האדם נחרטו אצלי בתודעה של העצמי האמנותי וניגשתי לא אופייני לי לצד המדפים של הפסטות ורוטב העגבניות והעזתי, סליחה אבל אתה נורטון הצעיר. כן, זה הוא.

את צילומיו של נורטון הצעיר הכרתי כשבעצמי הייתי פרגית בקורס בחירה בתולדות הצילום העכשווי, נכון לפעם. הוא היה אז קצת פחות מארבעים ונחשב לגמרי אמן צעיר. לחצנו ידיים והוא שאל מי ומאיפה ומה אני עושה. באמת??? הולי קאו שלימדו אותו בג'רוזלם! לא, הוא לא היה, אבל מתכנן להיות וביקש לראות עבודות שלי. אמנם למדתי פיין ארטס כלומר אמנות פלסטית וביומרה לגבוהה, אבל היום התנצלתי, אני זעירה. במקרה היה לי בתיק כרטיס ברכה של הקולאז' עם העכברה והרכבת והראיתי לו. הרגשתי כל כך חשופה.

נורטון הצעיר גיחך שיניים צהובות והדליק ג'וינט גלויה מחוץ לסופר. חמוד מה שאני עושָה למרות שהוא שונא להתעסק בקטנות, אבל אם אני רוצה הוא מקים פה עכשיו תערוכה בגלריה של האוניברסיטה, בא לי לראות? הוא צריך לחתוך לשם עכשיו, ענייני תאורה. בטח שבא לי, עדיין לא מאמינה – זה נורטון הצעיר!

רוני קריספל אמן ישראלי ששמו מכבד תערוכות יחיד קבוצתיות ולמד בשנות השבעים צילום בניו-יורק וחזר לארץ ללמד אותנו את תולדות העכשווי, חבר שלי בפייסבוק. מאז שהתחברנו – הפייס המליץ כי יש לנו הרבה משותפים, לא הייתה בינינו שום תקשורת אבל עכשיו ברור שהגיעה העת וכתבתי לו. היי רוני, אתה לא מאמין את מי פגשתי פה היום. הוא באמת לא האמין והאמת שהתאכזבתי כשהבנתי שאין לו מושג מי אני ויותר גרוע מזה. אפילו שהוא אמר שהוא זוכר אותי, לפי השאלות שלו הוא בלבל אותי עם דנית אברהמי שלעבודת הגמר שלה הצטלמה מנקה את השירותים של כמה משפחות ערביות מעבר לכביש, בכפר עיסאוויה כשלגופה לא יותר מסינר עם מגן דוד מדמם והיא מתכופפת הרבהזה נכון שהיינו אז קצת דומות מבחינת מראה – נמוכות, קארה שחור ומשקפיים, אבל איפה דנית ואיפה אני. עד כמה שאני יודעת כמה שנים אחרי, היא עשתה פרסה חדה ועמוק בבית"ר עילית.

זיכרון באבן אדומה / נורטון הצעיר / 2012

כאן גרו  / נורטון הצעיר / 2012

עצים בבית הקברות / נורטון הצעיר / 2012

הצעיר כבן שישים, לא מציג יותר פסיכולוגיה של פורטרטים עצמיים כמו אלו שגרמו לי בעבר להתאהב בו מרחוק ובכלל בגלריה אמר לי שהוא שונא את החומר שפרסם אותו, אבל זה לא לציטוט. היום, אולי בגלל שהסמים יותר טובים, חריצי חיוך פלחו את לחייו, הוא מעדיף חומרים מתים – אנשים לא מעניינים אותו, אין לו אפילו סבלנות לשמוע מוזיקה ווקאלית, רק אינסטרומנטלי. על קצה הלשון רציתי לומר שיש קשר, הרי הפורטרטים העצמיים שלו משנות השמונים עם העצמות, כך שהרומן שלו עם המוות לא מהיום, אבל הוא בדיוק אמר שהוא חייב להרים טלפון לגלריסטית שלו בסן-פרנסיסקו ומתוך הכרות עם התחום רעננתי לעצמי שאני לא שם בשביל להשמיע. 

11 מחשבות על “נורטון הצעיר

 1. אחלה פוסט ,נורטון הזה הוא נקניק לא קטן אבל מי יודע אולי הוא שווה את זה..נ.ב הציור שלך מדהים מלא הומור ואסטטיקה אגב אני לא בטוח שהפרצוף הזה זאת עכברה לדעתי יותר קרוב לדמות של חמור, דעתי בלבד..
  מענין עם איזה צבעים ציירת האם מדובר על בד או אחר ומה גודלה של היצירה..?אשמח לקבל תשובה..בהקשר לציור שלך שהוא יפה בעיני ומזכיר לי דבר מה מהעבר היותר רחוק שלי.. ב 1984 ביקרתי בגרמניה כתייר וזכור לי  היום הזה הייטב, זה היה בגמר עונת הפרחים במאי כמדומני.. נסעתי ברכב נוח ומהיר וחרשתי איתו את מרחבי המדינה..באחד הימים עשיתי אתנחתא בעיר בון ,עיר משעממת לטעמי היה זה ביום גשום ואפור.. בדרך ראיתי שלט מאיר עיניים ומזמין קהל לגלריה די מפוארת..כמובן שהדבר הדליק אותי במיוחד כתייר מזדמן החלטתי להחנות את הרכב אני ואישתי נכנסו לגלריה וכאילו באנו לעולם אחר..באותו יום הציג מיצירותיו תערוכת יחיד צייר בשם בזליץ שלא היה מוכר לי עד אז.. למה נזכרתי בזה ..?כי הציורים שלו היו בסגנון דומה לזה שלך לפחות חלקם ואחד מהם מאוד מאוד הרשים אותי..
  הסתובבתי סביבו כחצי שעה עד שהמוכרת איבדה מסבלנותה, נדיר בגרמניה דאז מיד שאלתי אותה באנגלית מה המחיר של הציור..?להפתעתי היא הגיבה בחיוך סלחני "הציור ימכר במחיר הנחה של 25% מהמחיר הנקוב שהיה כ9500 מארק גרמני הכריזה.." ללא היסוס רכשתי אותו וביקשתי אף שישלחו אותו אלי לארץ וכך היה…

  אהבתי

 2. "נורטון הצעיר גיחך שיניים צהובות והדליק ג’וינט גלויה מחוץ לסופר" מאיפה לעזאזל את מציאה את הדברים האלה?
  עכשיו ברצינות, את יכולה לתת לי מייל של נורטון הצעיר, אני מתעניין בעבודות שלו…
  ויעקב גיאורג בזליץ הוא צייר (ופסל) נהדר, יש לך בזליץ מקורי?

  http://static.royalacademy.org.uk/images/width350/woodsmen-1285.jpg

  אהבתי

 3. נורטון הצעיר, לפחות התמונות האלו שהבאת, יותר מדי מזכיר לי את אנרי קרטייה ברסון.
   
  למשל:
   
  הכנסיה הזו, מדרום קרולינה:
  http://artblart.files.wordpress.com/2012/12/walker-evans-negro-church-south-carolina-1936.jpg?w=655&h=820
   
  או האשה על הריסות הבית המופצץ בברסאו, גרמניה, 1945:
   
  http://www.tumblr.com/photo/1280/ysvoice/1552283669/1/tumblr_lbrviznK0M1qbeumg
   
  או שדרת העצים המפורסמת כל כך:

   
  והאהוב עלי מכולם – הילד שחוזר מהחנות:

   

  אהבתי

  • אלמואדיב – ברסון נהדר והוא קלסיקה הרבה יותר מוקדמת מנורטון הצעיר, כך שההשפעה טבעית – יחד עם זאת, לטעמי, הצילומים של ברסון עתירי חיים לא משנה מה הנושא הצולם ואילו הצילומים העכשווים של נורטון הצעיר משדרים משהו הרבה יותר מלנכולי וכבוי. בנוסף אם תיקח בחשבון את גל הרטרו בצילום העכשווי – חזרה לצילום בשחור לבן ולנושאים קלסיים, יוצא שנורטון הצעיר ממוקם היום בתוך ז'אנר ברור (ואין כמעט זכר לפרובוקטיביות המרתקת של ימי השיא שלו עם עצמות האדם).

   אהבתי

 4. לדודו..בזליץ אשר רכשתי בזמנו הוא אכן מקורי לא גדול בבמיוחד 60על 50 ציור שמן על בד..
  היו באותה גלריה ציורים שלו גדולים יותר ומרשימים אבל אני אהבתי את היצירה אותה בסוף רכשתי..לזכותם של הגרמנים יש לומר שבנוסף לדייקנות וחריצות יש להם אמינות עסקית ראויה לשבח.. למה אני כותב על זה..?
   הציור אשר הגיע במצב מעולה לישראל בתוך ארגז עץ עליו שילמתי כמובן ובתוכו היה מונח מכתב קצר באנגלית של אזרח גרמני אשר ראה את הציור בגלריה
  יום אחד מאוחר מדי  והלה הציע לי באותו מכתב מחיר כמעט כפול על מחיר הקניה כמובן שהיה טלפון וכתובת של האיש אשר התגורר במינכן..אני כמובן סרבתי אבל החזרתי לו תשובה מנומסת בכתב ולמנהל הגלריה שלחתי מברק עם הרבה ברכות ותודה..

  אהבתי

 5. כל החיים שלי זה לפגוש את הנורטונים האלה ולהיות מאושר מהזכות ללכת ולהיות לידם כשהם בוחרים את הזווית שממנה יאירו את מה שהם עושים. תודה שהזכרת לי רגעים מאושרים אלה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s